×

Tomislav Sokol u Europskom parlamentu organizirao izložbu umjetnika oboljelih od rijetkih bolesti

20.02.2020

Riječ je o događanju koje je organizirao hrvatski zastupnik u Europskom parlamentu Tomislav Sokol povodom međunarodnog Dana rijetkih bolesti kojem je cilj podizanje razine svijesti u javnosti o rijetkim bolestima te problemima ljudi koji se s njima bore.

EU parlament | izložba umjetnika | rijetke bolesti | Sokol EU

Danas je u Europskom parlamentu otvorena izložba umjetnika koji buluju od rijetkih bolesti. Riječ je o događanju koje je organizirao hrvatski zastupnik u Europskom parlamentu Tomislav Sokol povodom međunarodnog Dana rijetkih bolesti kojem je cilj podizanje razine svijesti u javnosti o rijetkim bolestima te problemima ljudi koji se s njima bore.

Izložbu je prigodnim govorom otvorila i povjerenica za zdravstvo Europske komisije Stella Kyriakides koja je istaknula kako je riječ o pomalo zapostavljenoj temi, ali i da prisutni mladi ljudi imaju viziju te zaslužuju da se o njihovim problemima, ali i potencijalima, napokon počne pričati. – Danas sam imala priliku razgovarati sa zbilja jedinstvenim pojedincima. Njihov zajednički glas odjeknuo je ovim hodnicima i on nam je važan za kreiranje politika koje će u potpunosti biti okrenute prema pacijentima, njihovim potrebama i željama – rekla je povjerenica Kyriakides.

Okupljenima se uvodno obratio i hrvatski zastupnik Sokol koji je istaknuo važnost zajedničke borbe za povećanjem zdravstvenog standarda u svim zemljama Unije, ali i da europska razina mora diktirati tempo te prisiljavati nacionalna tijela na tiješniju suradnju i koordinaciju kad su u pitanju prava oboljelih od teških bolesti. Sokol je pohvalio i program izložbe koji je izvao buru pozitivnih reakcija među okupljenima. Ljudi koje sam imao priliku danas upoznati gotovo svakodnevno prkose medicinskim zakonima i prognozama te su uspješni znanstvenici i umjetnici. Ovi iznimni pojedinci su istinski junaci našeg društva i zaslužuju apsolutno poštovanje, podršku i divljenje – naglasio je Sokol napominjući kako naše oboljele sugrađane trebamo svakodnevno stavljati u prvi plan, a ne samo prigodno prilikom obilježavanja ovakvih događaja.