×

Sokol: Europskim planom za borbu protiv raka svi građani Europske unije moraju imati jednak pristup liječenju“

04.02.2021

Danas na Svjetski dan borbe protiv raka, doc. dr. sc. Tomislav Sokol, zastupnik u Europskom parlamentu sudjelovao je na sjednici Posebnog odbora za borbu protiv raka (BECA), na kojoj se govorilo o utjecaju pandemije bolesti COVID-19 na borbu protiv raka. Potrebno je naglasiti da se sjednica održava dan nakon što je Europska komisija objavila Europski plana za borbu protiv raka, kojemu su znatno doprinijeli dokumenti doneseni na Posebnom odboru za borbu protiv raka (BECA) i rad zastupnika Sokola.

Europski plan za borbu protiv raka objavljen je prvenstveno zaslugom Europske pučke stranke (EPP) te sada imamo sveobuhvatni program mjera koje obuhvaćaju prevenciju, rano otkrivanje, zdravstvenu skrb i kasniju zaštitu svih oboljelih od raka“ - istaknuo je Sokol.

„Plan mora izjednačiti pristup kvalitetnoj zdravstvenoj zaštiti za liječenje raka za pacijente iz svih dijelova EU. Potrebna je dodatna sinergija korištenja programa „EU za zdravlje” 2021. – 2027. – vizija za zdraviju Europsku uniju i europskih fondova koja će uz infrastrukturne projekte dovesti do uspostave zajedničke europske politike nabave skupih lijekova. Hrvatski pacijenti moraju imati jednaku šansu za preživljavanje raka kao i pacijenti iz drugih država članice Europske unije“ - naglasio je Sokol.

U 2020. godini 2,7 milijuna ljudi dijagnosticiran je rak, a još je 1,3 milijuna ljudi izgubilo život u Europskoj uniji. Osim što uzrokuje teške tjelesne i emocionalne tegobe za pacijente i one oko njih, to predstavlja i veliko opterećenje za naš zdravstveni sustav, naše gospodarstvo i naše društvo. Procjenjuje se da ukupni ekonomski učinak raka u Europi premašuje 100 milijardi eura godišnje. Ključno je tijekom pandemije COVID-19, kako bi se ublažile njene posljedice, osigurati pravovremeno dijagnosticiranje raka te putem zajedničke nabave lijekova za rijetke oblike raka pružiti svim našim građanima, a posebice onima iz slabije razvijenih država članica, adekvatno liječenje - zaključio je Sokol