Da bi se olakšala razmjena zdravstvenih podataka, nužno je omogućiti građanima da pristupe svojim zdravstvenim podacima u elektroničkom obliku koji će biti standardiziran i prihvaćen u cijeloj Europskoj uniji. Stoga EU digitalna zdravstvena putovnica predstavlja važnu prekretnicu u digitalnoj transformaciji zdravstva u Uniji. Uspostavit će se digitalni prostor u kojem će građani moći jednostavno i besplatno pristupiti svom zdravstvenom kartonu u elektroničkom obliku putem računala ili mobitela. Na primjer, trenutno u nekim državama EU, medicinsko osoblje ne može pristupiti potpunom medicinskom kartonu kada pacijenti odu na pregled ili medicinski zahvat u drugi grad unutar svoje države. To u većini slučajeva znači nedostatak informacija o povijesti bolesti ili mogućim alergijama na pojedine lijekove te predstavlja udvostručenje pretraga ili povećava mogućnost liječničkih pogrešaka. Digitalizacija zdravstvenih podataka to će promijeniti, omogućavajući pristup podacima čak i kada se putuje u druge države članice EU. Na taj način, EU digitalna zdravstvena putovnica donijet će hrvatskim građanima kvalitetnije i brže liječenje, ali će i ujedno olakšati liječenje u inozemstvu i povećati pristup jednakoj zdravstvenoj zaštiti u svim državama članicama EU.
EU digitalnom zdravstvenom putovnicom promicat će se i bolja razmjena različitih vrsta elektroničkih zdravstvenih podataka i pristup tim podacima. Time će se poduprijeti zdravstvena istraživanja, inovacije te oblikovanje politika.
Vodio sam duge i teške pregovore s ostalim političkim grupacijama, što je i razumljivo, budući da EU digitalnom zdravstvenom putovnicom po prvi put stvaramo u potpunosti novi sustav na europskoj razini. Na kraju, izuzetno mi je drago što smo u nadležnim odborima usvojili zakonodavno izvješće o EU digitalnoj zdravstvenoj putovnici s velikom većinom glasova. Preostalo nam je usvajanje izvješća na plenarnoj sjednici Europskog parlamenta u Strasbourgu sredinom prosinca te potom započinjemo tzv. Trijalog s Vijećem i Komisijom.