×

Kroz razmjenu zdravstvenih podataka moramo osigurati jednak pristup liječenju našim građanima

10.09.2021

Na sjednici Posebnog odbora za borbu protiv raka (BECA) Europskog parlamenta, na temu stvaranja Europskog prostora za zdravstvene podatke (EHDS), aktivno je sudjelovao zastupnik doc.dr.sc. Tomislav Sokol. Tijekom sjednice predstavnici Europske komisije predstavili su rad na izradi sigurnog digitalnog okruženja na kojem će biti omogućena razmjena podataka o pacijentima.

Prilikom najave sjednice, zastupnik Sokol je podsjetio: „Glavni cilj Europskog prostora zdravstvenih podataka je poboljšati pristup i razmjenu zdravstvenih podataka, ne samo radi boljeg pružanja zdravstvene zaštite, već i radi poboljšanja istraživanja, inovacija i oblikovanja zdravstvene politike. Europski plan za borbu protiv raka navodi da će elektronički zdravstveni podatci postati ključni alati u prevenciji i njezi raka. Stoga, treba nastojati maksimalno iskoristiti potencijal podataka i digitalizacije za poboljšanje liječenja raka i kvalitete ishoda života.“

Zastupnik Sokol je na početku sjednice podsjetio: „Sigurna razmjena podataka o pacijentima i kontrola građana nad vlastitim zdravstvenim podacima, osigurat će nova istraživanja o liječenju, lijekovima, medicinskim proizvodima i ishodima liječenja. Stoga, moramo se usmjeriti u stvaranje pouzdanog okvira za upravljanje i poštivanje pravila o zaštiti zdravstvenih podataka, kao i razjasniti odgovornost umjetne inteligencije u području zdravlja.“

Tijekom sjednice Sokol je istaknuo: „Bolja razmjena podataka ključna je za rad Europske referente mreže kako bi se na području cijele Unije olakšao pristup liječenju, dijeljenje najbolje prakse u liječenju, prikupljanje podataka, razvoj novih tehnologija, kao i jačanje prekogranične zdravstvene skrbi. Kroz pravovremenu razmjenu podataka podignut ćemo kvalitetu liječenja, uz istovremeno smanjenje troškova.“

Sokol je istaknuo važnost jednakog pristupa liječenju svim građanima, kroz daljnju digitalizaciju: Pacijenti su dosad imali velikih problema u konzumiranju prava liječenja u inozemstvu. Primjerice, pacijenti iz Hrvatske dosad su iznimno rijetko koristili to svoje pravo jer je malo tko imao novca platiti unaprijed troškove liječenja, u primjerice Njemačkoj, pa čekati povrat od HZZO-a. Smatram da bi se razmjenom podataka cijena liječenja smanjila te time postala dostupna u svim državama ćlanicama. Stoga, veći broj naših građana imao bi olakšani pristup učinkovitom liječenju“, zaključio je Sokol.