'Nema konkurentnosti europske industrije i europske neovisnosti dok plaćamo cijenu energije nekoliko puta skuplje od SAD-a i Kine, a opskrba je sve nestabilnija. Neizostavni dio problema je elektroenergetska mreža, u situaciji u kojoj se sve više obnovljivih izvora treba spojiti u sustav, a više od 40% distribucijskih mreža Unije starije je od 40 godina.
Koliko sam vidio iz medija, službeno objašnjenje za nestanak struje na Pirenejskom poluotoku je da se neimenovane klasične elektrane iz nekog nepoznatog razloga nisu htjele uključiti i stabilizirati sustav. Koliko god priča o njihovoj sabotaži djeluje neuvjerljivo, nekoliko zaključaka se može izvesti. Prvo, oslanjanje isključivo na vjetar i Sunce dovodi do destabilizacije mreže te je potreban energetski miks koji će ovakve situacije spriječiti. Taj energetski miks mora uključivati i hidroenergiju, nuklearnu energiju i vodik, a ne da se neki od tih izvora gase iz ideoloških razloga, kao što je slučaj u Španjolskoj.
Drugo, potrebne su velike investicije u prijenosne i distribucijske mreže u EU (gotovo 600 milijardi eura do 2030.), integriranje različitih dijelova Europe i diversifikaciju dobavnih pravaca. Time osiguravamo pouzdanu opskrbu, konkurentne cijene energije i što je ključno, stratešku neovisnost o vanjskim akterima.' - rekao je Sokol.