×

Tomislav Sokol: ‘Europa se treba osamostaliti’

08.05.2025

Na plenarnoj sjednici Europskog parlamenta koja se održava u Strasbourgu, zastupnici su raspravljali o globalnoj tehnološkoj utrci. Govoreći na plenarnoj sjednici, hrvatski zastupnik u Europskom parlamentu, doc. dr. sc. Tomislav Sokol, rekao je da Europska unija ima sve što je potrebno da postane globalni tehnološki lider te je istaknuo da nove geopolitičke okolnosti predstavljaju priliku da se Europa doista osamostali u gospodarskom i svakom drugom smislu.

'Europska unija ima sve što je potrebno da postane globalni lider u tehnološkoj utrci: imamo znanje, vrhunske istraživače i sveučilišta i ogroman inovacijski potencijal. No, da bismo taj potencijal u potpunosti iskoristili, moramo djelovati odlučno. Naša konkurentnost neće proizaći iz jeftine radne snage, već iz vještina i inovacija. Kao prvi korak, moramo identificirati strateške sektore u kojima možemo biti predvodnici kao što je primjerice biotehnologija, a posebno proizvodnja lijekova. Nemamo kapaciteta ulagati u sve da bi neke interesne skupine bile sretne, već naprosto moramo odrediti prioritete, kao što je navedeno i u Draghijevom izvješću. Također, ne smijemo zaboraviti da bez Europe nema ni proizvodnje čipova, ključne komponente za globalnu digitalnu ekonomiju. Dovoljno je pogledati tvrtku ASML, svjetskog lidera u proizvodnji strojeva za izradu čipova. To je europski uspjeh koji pokazuje da nismo tako loši i koji nam daje snagu u globalnoj geopolitičkoj konkurenciji koju trebamo iskoristiti.

Međutim, za uspjeh u inovacijama nije dovoljno samo znanje, potrebna je i njegova snažna zaštita. Zato je važno jamčiti pravo intelektualnog vlasništva i zaštitu poslovnih tajni, što će Europsku uniju učiniti privlačnom za ulaganja, razvoj i istraživanja. 

Nadalje, u globalnoj tehnološkoj utrci posebno moramo raditi na upscalingu naših startupova i manjih kompanija koje su temelj tehnološkog razvoja. Njima treba omogućiti lakši pristup kapitalu, primjerice kroz oslobađanje sredstava mirovinskih fondova te kombinaciju javnih i privatnih investicija, uključujući proračun EU. Pri tome je sasvim normalno da se daje prednost europskim kompanijama. Osim toga, smanjenje birokracije i uklanjanje nepotrebne regulative mora biti prioritet.